FORBES
WYDANIE LIPIEC 2021
ARTYKUŁ „WNĘTRZA WARTE MILIONY”
AUTOR TEKSTU: ALEKSANDRA SZPAK

Wnętrza warte miliony.

Bo mieszkanie w stylu premium to nie tylko mury i lokalizacja. O tym, że chce się w nim zamieszkać, decyduje przede wszystkim wyjątkowe wykończenie.
Apartament pokazowy Oxygen w wieżowcu przy Złotej 44 w Warszawie ma pokazać potencjalnym klientom, jak można urządzić luksusowe wnętrze dla nowoczesnej rodziny. Każdy element tej przestrzeni ma znaczenie. Unikatowa kolekcja rzeźby współczesnej oraz imponujący fortepian Steinway & Sons Spirito to tylko wisienki na torcie. To tu znajduje się gabinet Daniela Libeskinda, architekta całego budynku, wyposażony w meble jego projektu. Autorskie biurko “Scribe” marki FIAM Italia zostało wykonane z transparentnego szkła, lustra na ścianach optycznie powiększają przestrzeń, a geometryczna forma sofy “Gemma” (Moroso) nie pozostawia wątpliwości, że jesteśmy w bardzo nowoczesnym, luksusowym mieszkaniu o futurystycznym designie.
Małgorzata Muc i Joanna Scott, architektki z pracowni Muc & Scott Interiors , połączyły modne materiały z surowym betonem, uzupełnionym szkłem i stalą. Z tego duetu powstało spektakularne wnętrze z widokiem na panoramę Warszawy. Nie bez przyczyny to aranżacje wnętrz w centrum stolicy są dziś wyznacznikiem luksusu – to właśnie tu, w środku pandemii sprzedało się najdroższe mieszkanie w Polsce, tj. trzypoziomowy apartament o powierzchni 600 mkw. Choć kwota transakcji nie została oficjalnie podana, analitycy rynku nieruchomości szacowali ją na blisko 30 mln zł, około 50 tys. zł za mkw. Architekci wnętrz mają tam spore pole do popisu. Klient, którego stać na nie- ruchomości z najwyższej półki, stawia również wysoko poprzeczkę w kwestii urządzenia swojej życiowej przestrzeni. Mimo że to, jak mieszkamy, w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji, wnętrza z najwyższej półki mają jednak sporo cech wspólnych. – Wnętrza tego typu to przede wszystkim dobrze uporządkowana przestrzeń, która jest podkreślona przez meble w luksusowym wykończeniu. Liczy się tu funkcjonalność rozwiązań oraz jakość i pochodzenie materiałów – naturalne drewno, skóry czy kamienie – mówi Marcin Tomaszewski, właściciel studia projektowego Luksu oraz ele Reform Architekt. Nieliczni klienci szukają rozwiązań autorskich czy szalonych, ale w większości przypadków we wnętrzach luksusowych dominuje spersonalizowana, lecz ponadczasowa elegancja. Sama bryła domu, apartamentowca lub lokalizacja w zabytkowym budynku jest wyróżnikiem ekskluzywnych domostw i przestrzeni mieszkalnych.
MAGDA GAŁACH / “Rynek premium często wyróżnia się nietypowymi inwestycjami. Są to apartamenty w odrestaurowanych kamienicach czy podmiejskie domy. Tu cały czas króluje styl modern classic, który prowadzi dialog dyskretnej elegancji z nowoczesnym stylem życia. Drugim stylem, który równie zachwyca już od samego wejścia i najlepiej prezentuje się w dużej przestrzeni apartamentów, jest styl new art déco. Wyróżnia go bardziej widoczny przepych. W oby- dwu przypadkach wnętrza wykańczane są szlachetnymi, nieprzemijającymi materiałami. Coraz częściej doceniana jest rękodzielnicza praca.”
Luksusowy wystrój to przede wszystkim dbałość o każdy szczegół – zarówno ten uchwytny: meble, zabudowy, armatury, jak i ten mniej oczywisty, ale kluczowy przy tworzeniu atmosfery wnętrza, czyli oświetlenie. Za jego pomocą można bowiem zmieniać nastrój w każdym pomieszczeniu w zależności od pory roku i dnia, czasu pracy czy wypoczynku. W każdej przestrzeni, za pomocą różnych rodzajów opraw i lamp ustawianych pod odpowiednim kątem, można uzyskać inny efekt. Do sypialni wybiera się oświetlenie stonowane, łagodne oraz umożliwiające czytanie w łóżku, do pokoju dziennego – aktywizujące do działania. W najbardziej luksusowych wnętrzach liczy się zresztą nie tylko ostateczny wygląd wnętrza i mebli, ale także sposób ich wykonania.
MAGDA GAŁACH / “Popularnym trendem w ostatnich czasach jest dbałość o ekologiczny sposób wykończenia – klienci zwracają uwagę na lakiery, farby czy inne pro- dukty stosowane w trakcie remontu, które przede wszystkim nie mogą być toksyczne.”
Zamknięcie w domach w czasie pandemii wszystkim, nie tylko posiadaczom luksusowych nieruchomości, dało czas na przyjrzenie się temu, jak mieszkają, i zastanowienie się, czy na pewno im to odpowiada. Stąd wynikł nie tylko wielki ruch na rynku remontowo-wykończeniowym, ale również nowe spojrzenie na trendy w urządzeniu domów i mieszkań. – Dlatego w tym roku postawimy na jakość, a nie ilość. Odebraliśmy lekcję skromniejszego życia i dziś stosujemy ją, wybierając to, czym otaczamy się w domach – powiedziała amerykańskiej redakcji “Forbesa” Nidhi Kapur, założycielka studia architektonicznego Maiden Home. Zwróciła uwagę, że modne staną się designerskie dodatki, w których widać dobre rzemiosło i pracę ludzkich rąk. W dobrym wystroju wnętrz najpiękniejsze jest bowiem to, że nie trzeba od razu mieszkać w najdroższym apartamencie stolicy, by we własnych czterech ścianach poczuć się naprawdę luksusowo. Dzięki odpowiedniemu doborowi mebli, dodatków, materiałów wykończeniowych i aranżacji przestrzeni nawet w niewielkim pomieszczeniu możemy stworzyć atmosferę harmonii i elegancji .